København
Landemærket 10, 6. sal1119 København
Danmark+45 33 36 44 44hello@kruso.dk
Hvor rådgivning, service og checkout sker i ét flow.
Vi er midt i et interface-skifte.
I årevis har e-commerce handlet om klik, kategorier og produktbilleder. Nu bevæger vi os mod et nyt format: chatten.
Med OpenAI’s nye Buy it in Chat, kan brugere i USA nu købe produkter direkte i ChatGPT. Fra samtale til checkout på få sekunder. Det er begyndelsen på en ny æra i digital handel: agentic commerce.
For brands betyder det her en ny udfordring – og en mulighed.
Når købet flytter ind i chatten, bliver produktdata fundamentet for oplevelsen. Det er ikke længere kun billeder og beskrivelser, der skal inspirere brugeren, men data, der skal kunne fortolkes og præsenteres af en AI. Det betyder, at alt fra produktbeskrivelser og egenskaber til tone of voice og rådgivning skal være struktureret og tilgængeligt, så AI’en kan formidle det på en måde, der føles naturlig og tro mod dit brand.
For at lykkes handler det derfor om at skabe rene, sammenhængende og meningsfulde produktdata, som kan danne grundlag for både dialog og køb. Når AI’en forstår dine produkter og din måde at kommunikere på, kan den ikke bare vise varen, den kan også rådgive og gennemføre handlen på dine vegne.
OpenAI’s Instant Checkout gør det muligt for brugere at købe fra Etsy og snart også Shopify-sælgere som Glossier, SKIMS og Spanx direkte i ChatGPT. Betaling, ordre og support håndteres af sælgeren. ChatGPT fungerer blot som en AI-agent, der forbinder bruger og brand.
For forbrugeren betyder det en sømløs oplevelse: Fra “hvad skal jeg købe?” til “tak for din ordre” uden at forlade samtalen.
For virksomheder betyder det adgang til hundredvis af millioner af brugere. Uden at miste ejerskabet over kundedata, betalinger eller relationen.
Hos Kruso ser vi Buy it in Chat som mere end en teknisk nyhed. Det er et tegn på, at interface-design er i bevægelse.
Fra skærm til samtale. Fra klik til kontekst.
AI bliver en aktiv del af købsoplevelsen. Ikke kun som inspiration, men som en platform, der både rådgiver, repræsenterer og handler på vegne af brugeren.
Derfor er spørgsmålet ikke længere, om dine produkter skal være online. Det er, hvordan de skal kunne tales om – og handles – i en samtale.